ZM Meža attīstības fonda atbalstītā pētījuma vienošanās Nr. 24-00-S0MF05-000003
Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā ''Silava'' tiek īstenoti pētījumi, kas saistīti ar dažādu dabisko traucējumu un mežkopības pasākumu īstermiņa un ilgtermiņa ietekmes uz mežaudžu parametriem vērtēšanu un/vai prognozēšanu. Šo pētījumu rezultāti nonāk pie nozares profesionāļiem ar augstu specializāciju un/vai tiek integrēti valsts līmeņa prognozēs stratēģiskajai plānošanai. LVMI "Silava" ir jau izstrādāts Latvijas meža resursu prognozēšanas un modelēšanas rīks, ar ko zinātniski korekti iespējams raksturot Latvijas meža resursu ilgtermiņa izmaiņas pie dažādiem mežsaimniecības scenārijiem, kas sniedz atbalstu stratēģisko lēmumu pieņemšanai par Latvijas meža zemes un koksnes resursu apsaimniekošanu. Tāpat atsevišķos pētījumos sagatavoti prognožu rīki konkrētu aspektu (piemēram, atsevišķu vēja bojājumu risku, konkrētas sugas atsauces reakcijas uz retināšanu (krājas kopšanu) u.c.) vērtēšanai. Tomēr: a) trūkst visaptverošas pētījumu rezultātu integrācijas vienkāršā rīka, kas izmantojams nelielu meža platību īpašniekam/apsaimniekotajam, studentam vai vienkārši interesentam; b) esošajās sistēmās detalizēti nav integrēti klimata efekti un iekšsugas ģenētiskās mainības efekti.
Pētījuma mērķis ir sagatavot publiski pieejamu un vienkārši izmantojamu atsevišķas mežaudzes prognožu rīku mežkopības pasākumu un meža apsaimniekotāja lēmuma ilgtermiņa ietekmes vērtēšanai.
Pētījuma uzdevumi
Pētījuma ietvaros apkopota, integrēta, un papildināta pieejamā informācija par koku atbildes reakciju uz mežkopības pasākumiem, matemātiskā formā aprakstot:
- audzes augšanas gaitu, dabisko atmirumu un potenciālo sortimentu iznākumu mežizstrādē, kā arī potenciālo ietekmi uz klimata pārmaiņu mazināšanas efektu;
- audzes bojāejas varbūtību (dabisko traucējumu summāro ietekmi);
- klimata pārmaiņu ietekmi uz koku augšanu (priede, egle, bērzs).