Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.1 specifiskais atbalsta mērķis "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.9. pasākuma "Pēcdoktorantūras pētījumi" pētniecības pieteikums Nr. 1.1.1.9/LZP/1/24/041
Pelēkais vilks ir īpaši aizsargājama, Eiropas mērogā nozīmīga suga, kas Latvijā tiek medīta. Sugas saglabāšanu labvēlīgā stāvoklī nosaka Bernes konvencija un Eiropas Padomes direktīva par dabisko biotopu, savvaļas faunas un floras aizsardzību. Mūsdienās lielo plēsēju izdzīvošana lielākoties ir atkarīga no sekmīgas līdzāspastāvēšanas ar cilvēkiem. To ietekmē sugas apsaimniekošanas pasākumi, cilvēku attieksme, atbilstoša likumdošana un ar plēsējiem saistīto konfliktu risināšana. Medības ir galvenais vilku mirstības cēlonis. Kaut arī šobrīd Latvijas vilku populācija ir ar pieaugošu tendenci, tā ir pakļauta samērā lielam medību spiedienam. Lauksaimniecībai nodarītie postījumi ir ievērojams vilku un cilvēku konflikta iemesls, un šis konflikts saasinās ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā. Tāpat aktuāla kļūst mežsaimniecībai nodarīto postījumu samazināšana, un pētījumi par plēsēju ietekmi uz nagaiņu populācijām un līdz ar to mežsaimniecības postījumiem kļūst arvien nozīmīgāki.
Pētījuma mērķis ir radīt jaunas zināšanas par labvēlīga aizsardzības stāvokļa saglabāšanas rezultātā pieaugošas vilku populācijas funkcionālo nozīmi Latvijas lauku ainavas un apsaimniekoto mežu ekosistēmās, vienlaikus aplūkojot situācijas ekoloģiskos, ekonomiskos un sociālos aspektus.
Pētījuma galvenās aktivitātes
- Vilku populācijas stāvokļa, demogrāfijas, radniecības un sociālās struktūras izpēte.
- Vilku populācijas stāvokļa un vilku medību ietekmes uz lopkopībai nodarīto postījumu izplatību un apjomu izpēte.
- Vilku populācijas stāvokļa, barošanās paradumu un vilku medību ietekmes uz pārnadžu populācijām un mežsaimniecībai nodarīto postījumu izplatību un apjomu izpēte.
- Latvijas vilku populācijas radniecības noskaidrošana ar Lietuvas un Igaunijas vilku populācijām.
- Sabiedrības attieksmes pret lielajiem plēsējiem pētījuma rezultātu analīze.
Pētījuma rezultātus plānots izmantot savvaļas dzīvnieku populāciju izpētē un apsaimniekošanā, medību saimniecībā, mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Bioloģijas, ekoloģijas, savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanas un cilvēka dimensiju savvaļas dabas apsaimniekošanā (Human Dimenssions of Wildlife Management) zināšanas, izpētes metodes un pieejas tiks izmantotas, lai iegūtu minētajām tautsaimniecības nozarēm noderīgu un pielietojamu informāciju par problēmām, kuru iemesli un iespējamie risinājumi ir saistīti ar vilku populācijas stāvokli, to raksturojošajiem rādītājiem un vilku medību intensitāti un ietekmi uz to. Tiks apskatīti risinājumi konfliktu mazināšanai, t.sk. arī lopkopības prakses uzlabošana un iespējamās izmaiņas vilku populācijas apsaimniekošanā.