Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.1 specifiskais atbalsta mērķis "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" 1.1.1.9. pasākuma "Pēcdoktorantūras pētījumi" pētniecības pieteikums Nr. 1.1.1.9/LZP/1/24/035
Vēja izraisīto mežaudžu bojājumu īpatsvars Ziemeļeiropā pēdējo desmitgažu laikā ir nozīmīgi palielinājies, pastiprinot reģiona sociālekonomiskos un ekoloģiskos izaicinājumus, kuru mazināšanai ir nepieciešama precīzs risku novērtējums. To ir iespējams veikt ar šobrīd visplašāk pielietoto empīrisko modeli "ForestGALES", kuram tomēr ir nepieciešama parametrizācija, lai ņemtu vērā koku sugu reģionālās augšanas atšķirības, kas nosaka to mehānisko stabilitāti ietekmējošās pazīmes. Augstāka šādas parametrizācijas nozīme un rezultātu salīdzināmība būtu reģionāli plašāk izplatītām koku sugām, piemēram, parastajai priedei (Pinus sylvestris L.).
Baltijas jūras reģiona austrumu daļā parastā priede ir izplatīta arī urbanizētās teritorijās, kur vēja izraisītajiem bojājumiem var papildus būt arī sociāla ietekme, ņemot vērā sabiedrībā pieaugošo pieprasījumu pēc augstākas dzīves vides kvalitātes. Tas saskan ar jaunajā ES Meža stratēģijā 2030 esošajām vadlīnijām "Dabai tuva mežsaimniecība", kas aicina paplašināt nevienāda vecuma mežaudžu īpatsvaru, tajā skaitā ar izlases ciršu palīdzību.
Šāds meža apsaimniekošanas paņēmiens bez rūpīgas vēja izraisīto bojājumu riska izvērtēšanas var būtiski mazināt mežaudžu ar lielākiem un vecākiem kokiem kopējo mehānisko stabilitāti. Īpaši, ja jāveido plašāki vainagu klāja atvērumi, lai nodrošinātu mežaudžu atjaunošanos ar gaismas prasīgām sugām. Piemēram, parasto priedi, kura ir izvēlēta par pētījuma modeļsugu, jo tai joprojām ir izšķiroša sociālekonomiskā un ekoloģiskā nozīme Baltijas jūras reģiona austrumu daļā.
Pētījuma mērķis ir izstrādāt vēja izraisīto bojājumu riska samazināšanas risinājumu parasto priežu mežaudzēs pēc izlases cirtēm.
Pētījuma uzdevumi
- Izstrādāt standartizētu koku statiskās vilkšanas testu protokolu;
- Izstrādāt tehnoloģiju parasto priežu primārās lūšanas novērtēšanai pēc dinamiskajiem vēja slodzes testiem;
- Raksturot parasto priežu mežaudžu noturību pret vēja izraisītajiem bojājumiem pēc izlases cirtēm;
- Veikt "ForestGALES" vēja riska novērtēšanas modeļa pielāgošanu parasto priežu mežaudzēm pēc izlases cirtēm Baltijas jūras reģiona austrumu daļas apstākļiem.