Vadītājs: Jānis Donis
Sākuma datums: 10.05.2024.
Beigu datums: 30.12.2024.

ZM Meža attīstības fonda atbalstītā pētījuma vienošanās Nr. 24-00-S0MF01-000005


Logo Meza attistibas fonds

Pēdējos gados arvien aktīvāk tiek runāts par meža kā ekosistēmas sniegtajiem pakalpojumiem sabiedrībai. Eiropā tiek veidota sistēma t.s. ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanai un iekļaušanai ekonomisko kontu sistēmā. Latvijā šāda sistēma tika veidota 2010. gada projekta "Integrēto vides un meža ekonomisko kontu izstrāde Latvijā" ietvaros. Pētījumu īstenoja Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, iesaistot pētniekus no citām zinātniskajām institūcijām. Kopš tā laika ir būtiski mainījusies gan kontu sistēma, gan arī zināšanas par ekosistēmu pakalpojumiem. Tāpat ir mainījusies ES politika attiecībā uz dabas aizsardzību (atjaunošanu) un meža apsaimniekošanu, pieņemt virkni regulu u.c. normatīvo aktu.

Pētījuma mērķis ir precizēt metodiku un iegūt informāciju par meža nekoksnes produktu un pakalpojumu devumu Latvijas tautsaimniecībā.

Pētījuma uzdevumi:

  1. Izvērtēt Latvijas apstākļiem būtiskākos nekoksnes produktus un pakalpojumus, to devumu Latvijas tautsaimniecībā, nosakot to fizisko apjomu un monetāro vērtību, kā arī izmaiņas salīdzinājumā ar 2009. gadu, izmantojot 2010. gada pētījuma "Meža nekoksnes produktu un pakalpojumu devuma Latvijas tautsaimniecībā novērtējums" datus un metodiku. Izvērtējumā iekļaut:
    1.1. Desmit Latvijā nozīmīgāko nekoksnes produktu apjomu un vērtību, atsevišķi izdalot tirdzniecībā nonākušo nekoksnes produktu apjomu un to vērtību un pašpatēriņā nonākošo nekoksnes produktu apjomu un to vērtību;
    1.2. Latvijā nozīmīgāko ar koksnes tirdzniecību nesaistītu meža ekosistēmu pakalpojumu, izņemot nekoksnes produktu ieguvi, būtiskumu Latvijas tautsaimniecībā, tostarp, pakalpojumu sniegšanai izmantoto resursu vērtību.
  2. Pamatojoties uz iegūtajiem rezultātiem, kā arī ekspertu vērtējumiem, sagatavot 1. punktā minēto informāciju par 2022. un 2023. gadu un, ja iespējams, arī provizoriskos datus par 2024. gadu.
  3. Izvērtēt un apkopot rezultātus, kas iegūti kopš 2011. gada veiktajos pētījumos par meža nekoksnes produktiem un pakalpojumiem un to nozīmi informācijas pieejamības uzlabošanai, lai statistikas un starptautisko ziņojumu vajadzībām noteiktu meža nekoksnes produktu un pakalpojumu devumu tautsaimniecīb,ā un, ja laika posmā starp 2011. un 2024. gadu veiktajos pētījumos iegūtie dati ir pietiekami, vai tos papildinot ar nepieciešamiem ekspertu pieņēmumiem, ja iespējams, sagatavot 1. punktā minēto informāciju par gadu, kur dati ir pieejami laika posmā no 2009. līdz 2021. gadam.
  4. Izvērtēt nepieciešamību aktualizēt 2010. gada pētījumā "Meža nekoksnes produktu un pakalpojumu devuma Latvijas tautsaimniecībā novērtējums" izstrādāto metodiku, to pielāgojot pašreizējo datu pieejamībai un iegūšanas iespējām un, ja nepieciešams, aktualizēt metodiku un izmantojamos datu avotus.
  5. Sagatavot priekšlikumus turpmākai rīcībai, ņemot vērā to, ka patlaban starptautiskajiem ziņojumiem darba uzdevumu 1. punktā minētā informācija ir nepieciešama reizi piecos gados, bet par laiku, sākot ar 2022. gadu, paredzams, ka ziņojumi būs jāsagatavo par katru gadu (Regula (ES) Nr. 691/2011 par jaunu Eiropas vides ekonomisko kontu ieviešanu)

Pētījumā izvērtēti meža nekoksnes produkti un pakalpojumu devums Latvijas tautsaimniecībā. No nekoksnes produktiem nozīmīgākie ir sēnes (gailenes) un meža ogas (mellenes), medību produkti. Konstatēts, ka pētījumi starp 2010. un 2024. gadiem veikti 2017. gadā. Izvērtēta 2011. gadā sagatavotā metodika, izvērtējot datu pieejamību un informācijas avotus. Sagatavoti priekšlikumi 2011. gadā izstrādātās metodikas izmaiņām.


Pētījuma zinātniskais pārskats