Pētījumu atbalsta a/s Latvijas valsts meži (vienošanās Nr. 5-5.5.1_000U_101_24_21) un a/s Latvijas Finieris
Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" zinātnieki uzsākuši pētījumus par bērzu klonu ziedēšanas stimulēšanu un ziedēšanas fizioloģisko procesu izpēti. Paralēli tam, ir veikta bērzu sēklu plantāciju apsaimniekošanas uzraudzība, kā arī ir pētīta Igaunijas pieredze bērzu sēklu plantāciju apsaimniekošanā.
Lai izvērtētu izstrādāto kūdras ieguves vietu izmantošanas iespējas bērzu īscirtmeta atvasāju audzēšanai, ir apkopota informācija par līdzīgu projektu īstenošanu Somijā un citviet. Mērķis ir izpētīt šādu apsaimniekošanas metožu pielietošanas iespējas Latvijā, kā risinājumu šādu platību rekultivācijai.
Turpinās iepriekšējos pētījumos ierīkoto eksperimentālo objektu pārmērīšana. Eksperimentālais objekts bora mēslojuma ietekmes izvērtēšanai ierīkots 2019. gadā Zemgales reģionā Īles iecirknī. Pēc sešām augšanas sezonām kopš eksperimentālā objekta ierīkošanas, nav apstiprinājusies mēslošanas ietekme uz bērzu augšanas rādītājiem stādījumā. Nedaudz labākus pieaugumus uzrāda ar pelniem mēslotie koki, tomēr atšķirības starp mēslošanas variantiem nav statistisku būtiskas. Divos iepriekš ierīkotajos bērzu provenienču stādījumos labākos augšanas rādītājus uzrādījuši bērzi, kas audzēti no Lietuvas izcelsmes reproduktīvā materiāla LT BK2 un Latvijas izcelsmes reproduktīvā materiāla LV Riet. Somijas izcelsmes bērzi būtiski atpaliek augšanā, tomēr uzmērījumus nepieciešams turpināt ilgtermiņā, lai izvērtētu dažādu izcelsmju koku kvalitāti.
Lai skaidrotu stādīto koku saglabāšanos bērzu stādījumos, veiktas koku ģenētiskās analīzes. Analizētajos bērzu stādījumos analīzes apliecina, ka 75% no kokiem ir sēklu plantācijas izcelme. Šie rezultāti apstiprina, ka, neskatoties uz dabisko koku piemistrojumu, bērzu stādījumos meža zemēs visai veiksmīgi izdodas panākt stādīto bērzu izdzīvošanu un saglabāšanos pēc jaunaudžu kopšanām.
Laboratorijā tiek veikti eksperimenti ar bērzu audzēšanu in vitro, lai noskaidrotu, kā dažādi gaismas apstākļi ietekmē jauno dzinumu augšanu. Ir izvēlētas platības, kurās tiks ierīkoti eksperimentālie stādījumi ar laboratorijā izaudzētiem bērzu stādiem, lai novērtētu to augšanu dabiskos apstākļos.